E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
vaccinéieren impfen (D)vacciner (F)vaccinate (E)
Stammformen vaccinéierenvaccinéiertvaccinéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echvaccinéieren
duvaccinéiers
hien/si,hatt/etvaccinéiert
mirvaccinéieren
dirvaccinéiert
sivaccinéieren
Passé composé
echhuvaccinéiert
duhuesvaccinéiert
hien/si,hatt/ethuetvaccinéiert
mirhuvaccinéiert
dirhuttvaccinéiert
sihuvaccinéiert
Plus-que-parfait
echhatvaccinéiert
duhasvaccinéiert
hien/si,hatt/ethatvaccinéiert
mirhatevaccinéiert
dirhatvaccinéiert
sihatevaccinéiert
Futur I
echwäert vaccinéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert vaccinéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifvaccinéieren
dugéifsvaccinéieren
hien/si,hatt/etgéifvaccinéieren
mirgéifevaccinéieren
dirgéiftvaccinéieren
sigéifevaccinéieren
Conditionnel Passé composé
echhättvaccinéiert
duhässvaccinéiert
hien/si,hatt/ethättvaccinéiert
mirhättevaccinéiert
dirhättvaccinéiert
sihättevaccinéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliervaccinéier!
Plurielvaccinéiert!
vaccinéiert
vaccinéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgivaccinéiert
dugëssvaccinéiert
hie/si,hatt/etgëttvaccinéiert
mirgivaccinéiert
dirgittvaccinéiert
sigivaccinéiert
Passé composé
echsivaccinéiert ginn
dubassvaccinéiert ginn
hien/si,hatt/etassvaccinéiert ginn
mirsivaccinéiert ginn
dirsiddvaccinéiert ginn
sisivaccinéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarvaccinéiert ginn
duwaarsvaccinéiert ginn
hien/si,hatt/etwarvaccinéiert ginn
mirwarevaccinéiert ginn
dirwaartvaccinéiert ginn
siwarevaccinéiert ginn
Futur I
echwäert vaccinéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert vaccinéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif vaccinéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif vaccinéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier vaccinéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles