E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
validéieren bestätigen, gültigsein (D)valider (F)
Stammformen validéierenvalidéiertvalidéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echvalidéieren
duvalidéiers
hien/si,hatt/etvalidéiert
mirvalidéieren
dirvalidéiert
sivalidéieren
Passé composé
echhuvalidéiert
duhuesvalidéiert
hien/si,hatt/ethuetvalidéiert
mirhuvalidéiert
dirhuttvalidéiert
sihuvalidéiert
Plus-que-parfait
echhatvalidéiert
duhasvalidéiert
hien/si,hatt/ethatvalidéiert
mirhatevalidéiert
dirhatvalidéiert
sihatevalidéiert
Futur I
echwäert validéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert validéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifvalidéieren
dugéifsvalidéieren
hien/si,hatt/etgéifvalidéieren
mirgéifevalidéieren
dirgéiftvalidéieren
sigéifevalidéieren
Conditionnel Passé composé
echhättvalidéiert
duhässvalidéiert
hien/si,hatt/ethättvalidéiert
mirhättevalidéiert
dirhättvalidéiert
sihättevalidéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliervalidéier!
Plurielvalidéiert!
validéiert
validéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgivalidéiert
dugëssvalidéiert
hie/si,hatt/etgëttvalidéiert
mirgivalidéiert
dirgittvalidéiert
sigivalidéiert
Passé composé
echsivalidéiert ginn
dubassvalidéiert ginn
hien/si,hatt/etassvalidéiert ginn
mirsivalidéiert ginn
dirsiddvalidéiert ginn
sisivalidéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarvalidéiert ginn
duwaarsvalidéiert ginn
hien/si,hatt/etwarvalidéiert ginn
mirwarevalidéiert ginn
dirwaartvalidéiert ginn
siwarevalidéiert ginn
Futur I
echwäert validéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert validéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif validéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif validéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier validéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles