E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
devaluéieren abwerten (D) – dévaluer (F)
Stammformen dedevaluéierendedevaluéiertdedevaluéiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (de-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdedevaluéieren
dudedevaluéiers
hien/si,hatt/etdedevaluéiert
mirdedevaluéieren
dirdedevaluéiert
sidedevaluéieren
Passé composé
echhunndedevaluéiert
duhuesdedevaluéiert
hien/si,hatt/ethuetdedevaluéiert
mirhunndedevaluéiert
dirhuttdedevaluéiert
sihunndedevaluéiert
Plus-que-parfait
echhatdedevaluéiert
duhasdedevaluéiert
hien/si,hatt/ethatdedevaluéiert
mirhatendedevaluéiert
dirhatdedevaluéiert
sihatendedevaluéiert
Futur I
echwäert devaluéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert dedevaluéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdevaluéieren
dugéifsdevaluéieren
hien/si,hatt/etgéifdevaluéieren
mirgéifendevaluéieren
dirgéiftdevaluéieren
sigéifendevaluéieren
Conditionnel Passé composé
echhättdedevaluéiert
duhässdedevaluéiert
hien/si,hatt/ethättdedevaluéiert
mirhättendedevaluéiert
dirhättdedevaluéiert
sihättendedevaluéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdedevaluéier!
Plurieldedevaluéiert!
dedevaluéiert
devaluéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginndedevaluéiert
dugëssdedevaluéiert
hie/si,hatt/etgëttdedevaluéiert
mirginndedevaluéiert
dirgittdedevaluéiert
siginndedevaluéiert
Passé composé
echsinndedevaluéiert ginn
dubassdedevaluéiert ginn
hien/si,hatt/etassdedevaluéiert ginn
mirsinndedevaluéiert ginn
dirsidddedevaluéiert ginn
sisinndedevaluéiert ginn
Plus-que-parfait
echwardedevaluéiert ginn
duwaarsdedevaluéiert ginn
hien/si,hatt/etwardedevaluéiert ginn
mirwarendedevaluéiert ginn
dirwaartdedevaluéiert ginn
siwarendedevaluéiert ginn
Futur I
echwäert dedevaluéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert dedevaluéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif dedevaluéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif dedevaluéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier dedevaluéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles