E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
vaporiséieren sprühen, dämpfen (D)vaporiser (F)damp, spray (E)
Stammformen vaporiséierenvaporiséiertvaporiséiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echvaporiséieren
duvaporiséiers
hien/si,hatt/etvaporiséiert
mirvaporiséieren
dirvaporiséiert
sivaporiséieren
Passé composé
echhuvaporiséiert
duhuesvaporiséiert
hien/si,hatt/ethuetvaporiséiert
mirhuvaporiséiert
dirhuttvaporiséiert
sihuvaporiséiert
Plus-que-parfait
echhatvaporiséiert
duhasvaporiséiert
hien/si,hatt/ethatvaporiséiert
mirhatevaporiséiert
dirhatvaporiséiert
sihatevaporiséiert
Futur I
echwäert vaporiséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert vaporiséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifvaporiséieren
dugéifsvaporiséieren
hien/si,hatt/etgéifvaporiséieren
mirgéifevaporiséieren
dirgéiftvaporiséieren
sigéifevaporiséieren
Conditionnel Passé composé
echhättvaporiséiert
duhässvaporiséiert
hien/si,hatt/ethättvaporiséiert
mirhättevaporiséiert
dirhättvaporiséiert
sihättevaporiséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliervaporiséier!
Plurielvaporiséiert!
vaporiséiert
vaporiséieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgivaporiséiert
dugëssvaporiséiert
hie/si,hatt/etgëttvaporiséiert
mirgivaporiséiert
dirgittvaporiséiert
sigivaporiséiert
Passé composé
echsivaporiséiert ginn
dubassvaporiséiert ginn
hien/si,hatt/etassvaporiséiert ginn
mirsivaporiséiert ginn
dirsiddvaporiséiert ginn
sisivaporiséiert ginn
Plus-que-parfait
echwarvaporiséiert ginn
duwaarsvaporiséiert ginn
hien/si,hatt/etwarvaporiséiert ginn
mirwarevaporiséiert ginn
dirwaartvaporiséiert ginn
siwarevaporiséiert ginn
Futur I
echwäert vaporiséiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert vaporiséiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif vaporiséiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif vaporiséiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier vaporiséiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles