E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
vaporis-éier-en sprühen, dämpfen (D) – vaporiser (F) – damp, spray (E)
Stammformen vaporis-éier-envaporis-éier-tvaporis-éier-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echvaporis-éier-en
duvaporis-éier-s
hien/si,hatt/etvaporis-éier-t
mirvaporis-éier-en
dirvaporis-éier-t
sivaporis-éier-en
Passé composé
echhuvaporis-éier-t
duhuesvaporis-éier-t
hien/si,hatt/ethuetvaporis-éier-t
mirhuvaporis-éier-t
dirhuttvaporis-éier-t
sihuvaporis-éier-t
Plus-que-parfait
echhatvaporis-éier-t
duhasvaporis-éier-t
hien/si,hatt/ethatvaporis-éier-t
mirhatevaporis-éier-t
dirhatvaporis-éier-t
sihatevaporis-éier-t
Futur I
echwäert vaporis-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert vaporis-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifvaporis-éier-en
dugéifsvaporis-éier-en
hien/si,hatt/etgéifvaporis-éier-en
mirgéifevaporis-éier-en
dirgéiftvaporis-éier-en
sigéifevaporis-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättvaporis-éier-t
duhässvaporis-éier-t
hien/si,hatt/ethättvaporis-éier-t
mirhättevaporis-éier-t
dirhättvaporis-éier-t
sihättevaporis-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliervaporis-éier!
Plurielvaporis-éier-t!
vaporis-éier-t
vaporis-éier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgivaporis-éier-t
dugëssvaporis-éier-t
hie/si,hatt/etgëttvaporis-éier-t
mirgivaporis-éier-t
dirgittvaporis-éier-t
sigivaporis-éier-t
Passé composé
echsivaporis-éier-t ginn
dubassvaporis-éier-t ginn
hien/si,hatt/etassvaporis-éier-t ginn
mirsivaporis-éier-t ginn
dirsiddvaporis-éier-t ginn
sisivaporis-éier-t ginn
Plus-que-parfait
echwarvaporis-éier-t ginn
duwaarsvaporis-éier-t ginn
hien/si,hatt/etwarvaporis-éier-t ginn
mirwarevaporis-éier-t ginn
dirwaartvaporis-éier-t ginn
siwarevaporis-éier-t ginn
Futur I
echwäert vaporis-éier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert vaporis-éier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif vaporis-éier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif vaporis-éier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier vaporis-éier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles