E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
variéieren variieren, sich verändern (D)varier (F)vary, diversify (E)
Stammformen variéierenvariéiertvariéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echvariéieren
duvariéiers
hien/si,hatt/etvariéiert
mirvariéieren
dirvariéiert
sivariéieren
Passé composé
echhuvariéiert
duhuesvariéiert
hien/si,hatt/ethuetvariéiert
mirhuvariéiert
dirhuttvariéiert
sihuvariéiert
Plus-que-parfait
echhatvariéiert
duhasvariéiert
hien/si,hatt/ethatvariéiert
mirhatevariéiert
dirhatvariéiert
sihatevariéiert
Futur I
echwäert variéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert variéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifvariéieren
dugéifsvariéieren
hien/si,hatt/etgéifvariéieren
mirgéifevariéieren
dirgéiftvariéieren
sigéifevariéieren
Conditionnel Passé composé
echhättvariéiert
duhässvariéiert
hien/si,hatt/ethättvariéiert
mirhättevariéiert
dirhättvariéiert
sihättevariéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliervariéier!
Plurielvariéiert!
variéiert
variéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgivariéiert
dugëssvariéiert
hie/si,hatt/etgëttvariéiert
mirgivariéiert
dirgittvariéiert
sigivariéiert
Passé composé
echsivariéiert ginn
dubassvariéiert ginn
hien/si,hatt/etassvariéiert ginn
mirsivariéiert ginn
dirsiddvariéiert ginn
sisivariéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarvariéiert ginn
duwaarsvariéiert ginn
hien/si,hatt/etwarvariéiert ginn
mirwarevariéiert ginn
dirwaartvariéiert ginn
siwarevariéiert ginn
Futur I
echwäert variéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert variéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif variéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif variéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier variéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles