E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
coordinéieren koordinieren, gleichschalten (D)coordonner (F)to coordinate (E)
Stammformen coordinéierencoordinéiertcoordinéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echcoordinéieren
ducoordinéiers
hien/si,hatt/etcoordinéiert
mircoordinéieren
dircoordinéiert
sicoordinéieren
Passé composé
echhucoordinéiert
duhuescoordinéiert
hien/si,hatt/ethuetcoordinéiert
mirhucoordinéiert
dirhuttcoordinéiert
sihucoordinéiert
Plus-que-parfait
echhatcoordinéiert
duhascoordinéiert
hien/si,hatt/ethatcoordinéiert
mirhatecoordinéiert
dirhatcoordinéiert
sihatecoordinéiert
Futur I
echwäert coordinéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert coordinéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifcoordinéieren
dugéifscoordinéieren
hien/si,hatt/etgéifcoordinéieren
mirgéifecoordinéieren
dirgéiftcoordinéieren
sigéifecoordinéieren
Conditionnel Passé composé
echhättcoordinéiert
duhässcoordinéiert
hien/si,hatt/ethättcoordinéiert
mirhättecoordinéiert
dirhättcoordinéiert
sihättecoordinéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliercoordinéier!
Plurielcoordinéiert!
coordinéiert
coordinéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgicoordinéiert
dugësscoordinéiert
hie/si,hatt/etgëttcoordinéiert
mirgicoordinéiert
dirgittcoordinéiert
sigicoordinéiert
Passé composé
echsicoordinéiert ginn
dubasscoordinéiert ginn
hien/si,hatt/etasscoordinéiert ginn
mirsicoordinéiert ginn
dirsiddcoordinéiert ginn
sisicoordinéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarcoordinéiert ginn
duwaarscoordinéiert ginn
hien/si,hatt/etwarcoordinéiert ginn
mirwarecoordinéiert ginn
dirwaartcoordinéiert ginn
siwarecoordinéiert ginn
Futur I
echwäert coordinéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert coordinéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif coordinéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif coordinéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier coordinéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles