E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
entvėlkeren entvölkern (D)dépeupler (F)depopulate (E)
Stammformen entvėlkerenentvėlkertentvėlkert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ent-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echentvėlkeren
duentvėlkers
hien/si,hatt/etentvėlkert
mirentvėlkeren
direntvėlkert
sientvėlkeren
Passé composé
echhunnentvėlkert
duhuesentvėlkert
hien/si,hatt/ethuetentvėlkert
mirhunnentvėlkert
dirhuttentvėlkert
sihunnentvėlkert
Plus-que-parfait
echhatentvėlkert
duhasentvėlkert
hien/si,hatt/ethatentvėlkert
mirhatenentvėlkert
dirhatentvėlkert
sihatenentvėlkert
Futur I
echwäert entvėlkeren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert entvėlkert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifentvėlkeren
dugéifsentvėlkeren
hien/si,hatt/etgéifentvėlkeren
mirgéifenentvėlkeren
dirgéiftentvėlkeren
sigéifenentvėlkeren
Conditionnel Passé composé
echhättentvėlkert
duhässentvėlkert
hien/si,hatt/ethättentvėlkert
mirhättenentvėlkert
dirhättentvėlkert
sihättenentvėlkert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierentvėlker!
Plurielentvėlkert!
entvėlkert
entvėlkeren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnentvėlkert
dugëssentvėlkert
hie/si,hatt/etgëttentvėlkert
mirginnentvėlkert
dirgittentvėlkert
siginnentvėlkert
Passé composé
echsinnentvėlkert ginn
dubassentvėlkert ginn
hien/si,hatt/etassentvėlkert ginn
mirsinnentvėlkert ginn
dirsiddentvėlkert ginn
sisinnentvėlkert ginn
Plus-que-parfait
echwarentvėlkert ginn
duwaarsentvėlkert ginn
hien/si,hatt/etwarentvėlkert ginn
mirwarenentvėlkert ginn
dirwaartentvėlkert ginn
siwarenentvėlkert ginn
Futur I
echwäert entvėlkert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert entvėlkert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif entvėlkert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif entvėlkert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier entvėlkert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
bevėlkeren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles