E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
developpéieren entwickeln (D)développer (F)develop (E)
Stammformen dedeveloppéierendedeveloppéiertdedeveloppéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (de-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdedeveloppéieren
dudedeveloppéiers
hien/si,hatt/etdedeveloppéiert
mirdedeveloppéieren
dirdedeveloppéiert
sidedeveloppéieren
Passé composé
echhunndedeveloppéiert
duhuesdedeveloppéiert
hien/si,hatt/ethuetdedeveloppéiert
mirhunndedeveloppéiert
dirhuttdedeveloppéiert
sihunndedeveloppéiert
Plus-que-parfait
echhatdedeveloppéiert
duhasdedeveloppéiert
hien/si,hatt/ethatdedeveloppéiert
mirhatendedeveloppéiert
dirhatdedeveloppéiert
sihatendedeveloppéiert
Futur I
echwäert developpéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert dedeveloppéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdeveloppéieren
dugéifsdeveloppéieren
hien/si,hatt/etgéifdeveloppéieren
mirgéifendeveloppéieren
dirgéiftdeveloppéieren
sigéifendeveloppéieren
Conditionnel Passé composé
echhättdedeveloppéiert
duhässdedeveloppéiert
hien/si,hatt/ethättdedeveloppéiert
mirhättendedeveloppéiert
dirhättdedeveloppéiert
sihättendedeveloppéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdedeveloppéier!
Plurieldedeveloppéiert!
dedeveloppéiert
developpéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginndedeveloppéiert
dugëssdedeveloppéiert
hie/si,hatt/etgëttdedeveloppéiert
mirginndedeveloppéiert
dirgittdedeveloppéiert
siginndedeveloppéiert
Passé composé
echsinndedeveloppéiert ginn
dubassdedeveloppéiert ginn
hien/si,hatt/etassdedeveloppéiert ginn
mirsinndedeveloppéiert ginn
dirsidddedeveloppéiert ginn
sisinndedeveloppéiert ginn
Plus-que-parfait
echwardedeveloppéiert ginn
duwaarsdedeveloppéiert ginn
hien/si,hatt/etwardedeveloppéiert ginn
mirwarendedeveloppéiert ginn
dirwaartdedeveloppéiert ginn
siwarendedeveloppéiert ginn
Futur I
echwäert dedeveloppéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert dedeveloppéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif dedeveloppéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif dedeveloppéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier dedeveloppéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles