E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ventiléieren belüften, ventilieren (D)ventilate (E)
Stammformen ventiléierenventiléiertventiléiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echventiléieren
duventiléiers
hien/si,hatt/etventiléiert
mirventiléieren
dirventiléiert
siventiléieren
Passé composé
echhuventiléiert
duhuesventiléiert
hien/si,hatt/ethuetventiléiert
mirhuventiléiert
dirhuttventiléiert
sihuventiléiert
Plus-que-parfait
echhatventiléiert
duhasventiléiert
hien/si,hatt/ethatventiléiert
mirhateventiléiert
dirhatventiléiert
sihateventiléiert
Futur I
echwäert ventiléieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ventiléiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifventiléieren
dugéifsventiléieren
hien/si,hatt/etgéifventiléieren
mirgéifeventiléieren
dirgéiftventiléieren
sigéifeventiléieren
Conditionnel Passé composé
echhättventiléiert
duhässventiléiert
hien/si,hatt/ethättventiléiert
mirhätteventiléiert
dirhättventiléiert
sihätteventiléiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierventiléier!
Plurielventiléiert!
ventiléiert
ventiléieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgiventiléiert
dugëssventiléiert
hie/si,hatt/etgëttventiléiert
mirgiventiléiert
dirgittventiléiert
sigiventiléiert
Passé composé
echsiventiléiert ginn
dubassventiléiert ginn
hien/si,hatt/etassventiléiert ginn
mirsiventiléiert ginn
dirsiddventiléiert ginn
sisiventiléiert ginn
Plus-que-parfait
echwarventiléiert ginn
duwaarsventiléiert ginn
hien/si,hatt/etwarventiléiert ginn
mirwareventiléiert ginn
dirwaartventiléiert ginn
siwareventiléiert ginn
Futur I
echwäert ventiléiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ventiléiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif ventiléiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif ventiléiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier ventiléiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles