E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verdŽnn-en verdŁnnen (D) – diluer (F)
Stammformen verdŽnn-enverdŽnn-tverdŽnn-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Prefigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echverdŽnn-en
duverdŽnn-s
hien/si,hatt/etverdŽnn-t
mirverdŽnn-en
dirverdŽnn-t
siverdŽnn-en
Passť composť
echhuverdŽnn-t
duhuesverdŽnn-t
hien/si,hatt/ethuetverdŽnn-t
mirhuverdŽnn-t
dirhuttverdŽnn-t
sihuverdŽnn-t
Plus-que-parfait
echhatverdŽnn-t
duhasverdŽnn-t
hien/si,hatt/ethatverdŽnn-t
mirhateverdŽnn-t
dirhatverdŽnn-t
sihateverdŽnn-t
Modale Futur I
echwäert verdŽnn-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert verdŽnn-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverdŽnn-en
dugéifsverdŽnn-en
hien/si,hatt/etgéifverdŽnn-en
mirgéifeverdŽnn-en
dirgéiftverdŽnn-en
sigéifeverdŽnn-en
Conditionnel passť composť
echhšttverdŽnn-t
duhšssverdŽnn-t
hien/si,hatt/ethšttverdŽnn-t
mirhätteverdŽnn-t
dirhšttverdŽnn-t
sihätteverdŽnn-t
Imperativ Partizip Infinitiv
SingulierverdŽnn!
PlurielverdŽnn-t!
verdŽnn-t
verdŽnn-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echgiverdŽnn-t
dugëssverdŽnn-t
hie/si,hatt/etgëttverdŽnn-t
mirgiverdŽnn-t
dirgittverdŽnn-t
sigiverdŽnn-t
Passť composť
echsiverdŽnn-t ginn
dubassverdŽnn-t ginn
hien/si,hatt/etassverdŽnn-t ginn
mirsiverdŽnn-t ginn
dirsiddverdŽnn-t ginn
sisiverdŽnn-t ginn
Plus-que-parfait
echwarverdŽnn-t ginn
duwaarsverdŽnn-t ginn
hien/si,hatt/etwarverdŽnn-t ginn
mirwareverdŽnn-t ginn
dirwaartverdŽnn-t ginn
siwareverdŽnn-t ginn
Modale Futur I
echwäert verdŽnn-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert verdŽnn-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgťif verdŽnn-t
dugťifs
hie/si,hatt/etgťif
mirgéife
dirgťift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgťif verdŽnn-t ginn
dugťifs
hie/si,hatt/etgťif
mirgéife
dirgťift
sigéife
Conditionnel passť composť
echwier verdŽnn-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles