E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
vernéieren firnissen (D)
Stammformen vernéierenvernéiertvernéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echvernéieren
duvernéiers
hien/si,hatt/etvernéiert
mirvernéieren
dirvernéiert
sivernéieren
Passé composé
echhuvernéiert
duhuesvernéiert
hien/si,hatt/ethuetvernéiert
mirhuvernéiert
dirhuttvernéiert
sihuvernéiert
Plus-que-parfait
echhatvernéiert
duhasvernéiert
hien/si,hatt/ethatvernéiert
mirhatevernéiert
dirhatvernéiert
sihatevernéiert
Futur I
echwäert vernéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert vernéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifvernéieren
dugéifsvernéieren
hien/si,hatt/etgéifvernéieren
mirgéifevernéieren
dirgéiftvernéieren
sigéifevernéieren
Conditionnel Passé composé
echhättvernéiert
duhässvernéiert
hien/si,hatt/ethättvernéiert
mirhättevernéiert
dirhättvernéiert
sihättevernéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliervernéier!
Plurielvernéiert!
vernéiert
vernéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgivernéiert
dugëssvernéiert
hie/si,hatt/etgëttvernéiert
mirgivernéiert
dirgittvernéiert
sigivernéiert
Passé composé
echsivernéiert ginn
dubassvernéiert ginn
hien/si,hatt/etassvernéiert ginn
mirsivernéiert ginn
dirsiddvernéiert ginn
sisivernéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarvernéiert ginn
duwaarsvernéiert ginn
hien/si,hatt/etwarvernéiert ginn
mirwarevernéiert ginn
dirwaartvernéiert ginn
siwarevernéiert ginn
Futur I
echwäert vernéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert vernéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif vernéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif vernéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier vernéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles