E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
vibréieren vibrieren (D) – vibrer (F) – vibrate (E)
Stammformen vibréierenvibréiertvibréiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echvibréieren
duvibréiers
hien/si,hatt/etvibréiert
mirvibréieren
dirvibréiert
sivibréieren
Passé composé
echhuvibréiert
duhuesvibréiert
hien/si,hatt/ethuetvibréiert
mirhuvibréiert
dirhuttvibréiert
sihuvibréiert
Plus-que-parfait
echhatvibréiert
duhasvibréiert
hien/si,hatt/ethatvibréiert
mirhatevibréiert
dirhatvibréiert
sihatevibréiert
Futur I
echwäert vibréieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert vibréiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifvibréieren
dugéifsvibréieren
hien/si,hatt/etgéifvibréieren
mirgéifevibréieren
dirgéiftvibréieren
sigéifevibréieren
Conditionnel Passé composé
echhättvibréiert
duhässvibréiert
hien/si,hatt/ethättvibréiert
mirhättevibréiert
dirhättvibréiert
sihättevibréiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliervibréier!
Plurielvibréiert!
vibréiert
vibréieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles