E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
vibr-éier-en vibrieren (D)vibrer (F)vibrate (E)
Stammformen vibr-éier-envibr-éier-tvibr-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echvibr-éier-en
duvibr-éier-s
hien/si,hatt/etvibr-éier-t
mirvibr-éier-en
dirvibr-éier-t
sivibr-éier-en
Passé composé
echhuvibr-éier-t
duhuesvibr-éier-t
hien/si,hatt/ethuetvibr-éier-t
mirhuvibr-éier-t
dirhuttvibr-éier-t
sihuvibr-éier-t
Plus-que-parfait
echhatvibr-éier-t
duhasvibr-éier-t
hien/si,hatt/ethatvibr-éier-t
mirhatevibr-éier-t
dirhatvibr-éier-t
sihatevibr-éier-t
Futur I
echwäert vibr-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert vibr-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifvibr-éier-en
dugéifsvibr-éier-en
hien/si,hatt/etgéifvibr-éier-en
mirgéifevibr-éier-en
dirgéiftvibr-éier-en
sigéifevibr-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättvibr-éier-t
duhässvibr-éier-t
hien/si,hatt/ethättvibr-éier-t
mirhättevibr-éier-t
dirhättvibr-éier-t
sihättevibr-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliervibr-éier!
Plurielvibr-éier-t!
vibr-éier-t
vibr-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles