E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
viol-éier-en vergewaltigen (D) – violer (F) – violate (E)
Stammformen viol-éier-enviol-éier-tviol-éier-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echviol-éier-en
duviol-éier-s
hien/si,hatt/etviol-éier-t
mirviol-éier-en
dirviol-éier-t
siviol-éier-en
Passé composé
echhuviol-éier-t
duhuesviol-éier-t
hien/si,hatt/ethuetviol-éier-t
mirhuviol-éier-t
dirhuttviol-éier-t
sihuviol-éier-t
Plus-que-parfait
echhatviol-éier-t
duhasviol-éier-t
hien/si,hatt/ethatviol-éier-t
mirhateviol-éier-t
dirhatviol-éier-t
sihateviol-éier-t
Futur I
echwäert viol-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert viol-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifviol-éier-en
dugéifsviol-éier-en
hien/si,hatt/etgéifviol-éier-en
mirgéifeviol-éier-en
dirgéiftviol-éier-en
sigéifeviol-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättviol-éier-t
duhässviol-éier-t
hien/si,hatt/ethättviol-éier-t
mirhätteviol-éier-t
dirhättviol-éier-t
sihätteviol-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierviol-éier!
Plurielviol-éier-t!
viol-éier-t
viol-éier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgiviol-éier-t
dugëssviol-éier-t
hie/si,hatt/etgëttviol-éier-t
mirgiviol-éier-t
dirgittviol-éier-t
sigiviol-éier-t
Passé composé
echsiviol-éier-t ginn
dubassviol-éier-t ginn
hien/si,hatt/etassviol-éier-t ginn
mirsiviol-éier-t ginn
dirsiddviol-éier-t ginn
sisiviol-éier-t ginn
Plus-que-parfait
echwarviol-éier-t ginn
duwaarsviol-éier-t ginn
hien/si,hatt/etwarviol-éier-t ginn
mirwareviol-éier-t ginn
dirwaartviol-éier-t ginn
siwareviol-éier-t ginn
Futur I
echwäert viol-éier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert viol-éier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif viol-éier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif viol-éier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier viol-éier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles