E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
devitaliséieren schwächen, devitalisieren (D)devitaliser (F)
Stammformen dedevitaliséierendedevitaliséiertdedevitaliséiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (de-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdedevitaliséieren
dudedevitaliséiers
hien/si,hatt/etdedevitaliséiert
mirdedevitaliséieren
dirdedevitaliséiert
sidedevitaliséieren
Passé composé
echhunndedevitaliséiert
duhuesdedevitaliséiert
hien/si,hatt/ethuetdedevitaliséiert
mirhunndedevitaliséiert
dirhuttdedevitaliséiert
sihunndedevitaliséiert
Plus-que-parfait
echhatdedevitaliséiert
duhasdedevitaliséiert
hien/si,hatt/ethatdedevitaliséiert
mirhatendedevitaliséiert
dirhatdedevitaliséiert
sihatendedevitaliséiert
Futur I
echwäert devitaliséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert dedevitaliséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdevitaliséieren
dugéifsdevitaliséieren
hien/si,hatt/etgéifdevitaliséieren
mirgéifendevitaliséieren
dirgéiftdevitaliséieren
sigéifendevitaliséieren
Conditionnel Passé composé
echhättdedevitaliséiert
duhässdedevitaliséiert
hien/si,hatt/ethättdedevitaliséiert
mirhättendedevitaliséiert
dirhättdedevitaliséiert
sihättendedevitaliséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdedevitaliséier!
Plurieldedevitaliséiert!
dedevitaliséiert
devitaliséieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginndedevitaliséiert
dugëssdedevitaliséiert
hie/si,hatt/etgëttdedevitaliséiert
mirginndedevitaliséiert
dirgittdedevitaliséiert
siginndedevitaliséiert
Passé composé
echsinndedevitaliséiert ginn
dubassdedevitaliséiert ginn
hien/si,hatt/etassdedevitaliséiert ginn
mirsinndedevitaliséiert ginn
dirsidddedevitaliséiert ginn
sisinndedevitaliséiert ginn
Plus-que-parfait
echwardedevitaliséiert ginn
duwaarsdedevitaliséiert ginn
hien/si,hatt/etwardedevitaliséiert ginn
mirwarendedevitaliséiert ginn
dirwaartdedevitaliséiert ginn
siwarendedevitaliséiert ginn
Futur I
echwäert dedevitaliséiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert dedevitaliséiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif dedevitaliséiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif dedevitaliséiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier dedevitaliséiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
revitaliséieren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles