E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
novoll-zéi-en nachvollziehen (D)comprendre, suivre (F)understand / comprehend (E)
Stammformen novoll-zéi-envoll-zéi-t nonovoll-zunn
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (no-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echvoll-zéi-en no
duvoll-zéi-s no
hien/si,hatt/etvoll-zéi-t no
mirvoll-zéi-en no
dirvoll-zéi-t no
sivoll-zéi-en no
Passé composé
echhunnnovoll-zunn
duhuesnovoll-zunn
hien/si,hatt/ethuetnovoll-zunn
mirhunnnovoll-zunn
dirhuttnovoll-zunn
sihunnnovoll-zunn
Plus-que-parfait
echhatnovoll-zunn
duhasnovoll-zunn
hien/si,hatt/ethatnovoll-zunn
mirhatennovoll-zunn
dirhatnovoll-zunn
sihatennovoll-zunn
Futur I
echwäert novoll-zéi-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert novoll-zunn hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifnovoll-zéi-en
dugéifsnovoll-zéi-en
hien/si,hatt/etgéifnovoll-zéi-en
mirgéifennovoll-zéi-en
dirgéiftnovoll-zéi-en
sigéifennovoll-zéi-en
Conditionnel Passé composé
echhättnovoll-zunn
duhässnovoll-zunn
hien/si,hatt/ethättnovoll-zunn
mirhättennovoll-zunn
dirhättnovoll-zunn
sihättennovoll-zunn
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliervoll-zéi no!
Plurielvoll-zéi-t no!
novoll-zunn
novoll-zéi-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnnovoll-zunn
dugëssnovoll-zunn
hie/si,hatt/etgëttnovoll-zunn
mirginnnovoll-zunn
dirgittnovoll-zunn
siginnnovoll-zunn
Passé composé
echsinnnovoll-zun ginn
dubassnovoll-zun ginn
hien/si,hatt/etassnovoll-zun ginn
mirsinnnovoll-zun ginn
dirsiddnovoll-zun ginn
sisinnnovoll-zun ginn
Plus-que-parfait
echwarnovoll-zun ginn
duwaarsnovoll-zun ginn
hien/si,hatt/etwarnovoll-zun ginn
mirwarennovoll-zun ginn
dirwaartnovoll-zun ginn
siwarennovoll-zun ginn
Futur I
echwäert novoll-zun ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert novoll-zun gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif novoll-zunn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif novoll-zun ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier novoll-zun ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles