E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
vulkaniséieren
Stammformen vulkaniséierenvulkaniséiertvulkaniséiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echvulkaniséieren
duvulkaniséiers
hien/si,hatt/etvulkaniséiert
mirvulkaniséieren
dirvulkaniséiert
sivulkaniséieren
Passé composé
echhuvulkaniséiert
duhuesvulkaniséiert
hien/si,hatt/ethuetvulkaniséiert
mirhuvulkaniséiert
dirhuttvulkaniséiert
sihuvulkaniséiert
Plus-que-parfait
echhatvulkaniséiert
duhasvulkaniséiert
hien/si,hatt/ethatvulkaniséiert
mirhatevulkaniséiert
dirhatvulkaniséiert
sihatevulkaniséiert
Futur I
echwäert vulkaniséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert vulkaniséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifvulkaniséieren
dugéifsvulkaniséieren
hien/si,hatt/etgéifvulkaniséieren
mirgéifevulkaniséieren
dirgéiftvulkaniséieren
sigéifevulkaniséieren
Conditionnel Passé composé
echhättvulkaniséiert
duhässvulkaniséiert
hien/si,hatt/ethättvulkaniséiert
mirhättevulkaniséiert
dirhättvulkaniséiert
sihättevulkaniséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliervulkaniséier!
Plurielvulkaniséiert!
vulkaniséiert
vulkaniséieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgivulkaniséiert
dugëssvulkaniséiert
hie/si,hatt/etgëttvulkaniséiert
mirgivulkaniséiert
dirgittvulkaniséiert
sigivulkaniséiert
Passé composé
echsivulkaniséiert ginn
dubassvulkaniséiert ginn
hien/si,hatt/etassvulkaniséiert ginn
mirsivulkaniséiert ginn
dirsiddvulkaniséiert ginn
sisivulkaniséiert ginn
Plus-que-parfait
echwarvulkaniséiert ginn
duwaarsvulkaniséiert ginn
hien/si,hatt/etwarvulkaniséiert ginn
mirwarevulkaniséiert ginn
dirwaartvulkaniséiert ginn
siwarevulkaniséiert ginn
Futur I
echwäert vulkaniséiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert vulkaniséiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif vulkaniséiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif vulkaniséiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier vulkaniséiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles