E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
cotiséieren Beitrag zahlen (D)cotiser (F)
Stammformen cotiséierencotiséiertcotiséiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echcotiséieren
ducotiséiers
hien/si,hatt/etcotiséiert
mircotiséieren
dircotiséiert
sicotiséieren
Passé composé
echhucotiséiert
duhuescotiséiert
hien/si,hatt/ethuetcotiséiert
mirhucotiséiert
dirhuttcotiséiert
sihucotiséiert
Plus-que-parfait
echhatcotiséiert
duhascotiséiert
hien/si,hatt/ethatcotiséiert
mirhatecotiséiert
dirhatcotiséiert
sihatecotiséiert
Futur I
echwäert cotiséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert cotiséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifcotiséieren
dugéifscotiséieren
hien/si,hatt/etgéifcotiséieren
mirgéifecotiséieren
dirgéiftcotiséieren
sigéifecotiséieren
Conditionnel Passé composé
echhättcotiséiert
duhässcotiséiert
hien/si,hatt/ethättcotiséiert
mirhättecotiséiert
dirhättcotiséiert
sihättecotiséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliercotiséier!
Plurielcotiséiert!
cotiséiert
cotiséieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgicotiséiert
dugësscotiséiert
hie/si,hatt/etgëttcotiséiert
mirgicotiséiert
dirgittcotiséiert
sigicotiséiert
Passé composé
echsicotiséiert ginn
dubasscotiséiert ginn
hien/si,hatt/etasscotiséiert ginn
mirsicotiséiert ginn
dirsiddcotiséiert ginn
sisicotiséiert ginn
Plus-que-parfait
echwarcotiséiert ginn
duwaarscotiséiert ginn
hien/si,hatt/etwarcotiséiert ginn
mirwarecotiséiert ginn
dirwaartcotiséiert ginn
siwarecotiséiert ginn
Futur I
echwäert cotiséiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert cotiséiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif cotiséiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif cotiséiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier cotiséiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles