E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
iwwerbewäerten überbewerten (D)surévaluer (F)
Stammformen iwwerbewäerteniwwerbewäertiwwerbewäert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (iwwer-be-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
ech
du
hien/si,hatt/et
mir
dir
si
Passé composé
echhunniwwerbewäert
duhuesiwwerbewäert
hien/si,hatt/ethuetiwwerbewäert
mirhunniwwerbewäert
dirhuttiwwerbewäert
sihunniwwerbewäert
Plus-que-parfait
echhatiwwerbewäert
duhasiwwerbewäert
hien/si,hatt/ethatiwwerbewäert
mirhateniwwerbewäert
dirhatiwwerbewäert
sihateniwwerbewäert
Futur I
echwäert iwwerbewäerten
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerbewäert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwerbewäerten
dugéifsiwwerbewäerten
hien/si,hatt/etgéifiwwerbewäerten
mirgéifeniwwerbewäerten
dirgéiftiwwerbewäerten
sigéifeniwwerbewäerten
Conditionnel Passé composé
echhättiwwerbewäert
duhässiwwerbewäert
hien/si,hatt/ethättiwwerbewäert
mirhätteniwwerbewäert
dirhättiwwerbewäert
sihätteniwwerbewäert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwerbewäert!
Plurieliwwerbewäert!
iwwerbewäert
iwwerbewäerten
Wuertbildungen/Präfigéierungen
auswäertenbewäertenofwäertenopwäertenwäerten
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles