E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ofwäichen abweichen (D)dévier, écarter (F)
Stammformen ofwäichenwäicht ofofgewach
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (of-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echwäichen of
duwäichs of
hien/si,hatt/etwäicht of
mirwäichen of
dirwäicht of
siwäichen of
Passé composé
echhunnofgewach
duhuesofgewach
hien/si,hatt/ethuetofgewach
mirhunnofgewach
dirhuttofgewach
sihunnofgewach
Plus-que-parfait
echhatofgewach
duhasofgewach
hien/si,hatt/ethatofgewach
mirhatenofgewach
dirhatofgewach
sihatenofgewach
Futur I
echwäert ofwäichen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofgewach hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifofwäichen
dugéifsofwäichen
hien/si,hatt/etgéifofwäichen
mirgéifenofwäichen
dirgéiftofwäichen
sigéifenofwäichen
Conditionnel Passé composé
echhättofgewach
duhässofgewach
hien/si,hatt/ethättofgewach
mirhättenofgewach
dirhättofgewach
sihättenofgewach
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwäich of!
Plurielwäicht of!
ofgewach
ofwäichen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
auswäichenwäichen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles