E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
wäiss-en weißen (D)blanchir, badigeonner à  la chaux (F)whiten (E)
Stammformen wäiss-enwäiss-tge-wäiss-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echwäiss-en
duwäis-s
hien/si,hatt/etwäiss-t
mirwäiss-en
dirwäiss-t
siwäiss-en
Passé composé
echhuge-wäiss-t
duhuesge-wäiss-t
hien/si,hatt/ethuetge-wäiss-t
mirhuge-wäiss-t
dirhuttge-wäiss-t
sihuge-wäiss-t
Plus-que-parfait
echhatge-wäiss-t
duhasge-wäiss-t
hien/si,hatt/ethatge-wäiss-t
mirhatege-wäiss-t
dirhatge-wäiss-t
sihatege-wäiss-t
Futur I
echwäert wäiss-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-wäiss-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifwäiss-en
dugéifswäiss-en
hien/si,hatt/etgéifwäiss-en
mirgéifewäiss-en
dirgéiftwäiss-en
sigéifewäiss-en
Conditionnel Passé composé
echhättge-wäiss-t
duhässge-wäiss-t
hien/si,hatt/ethättge-wäiss-t
mirhättege-wäiss-t
dirhättge-wäiss-t
sihättege-wäiss-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwäiss!
Plurielwäiss-t!
ge-wäiss-t
wäiss-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgige-wäiss-t
dugëssge-wäiss-t
hie/si,hatt/etgëttge-wäiss-t
mirgige-wäiss-t
dirgittge-wäiss-t
sigige-wäiss-t
Passé composé
echsige-wäiss-t ginn
dubassge-wäiss-t ginn
hien/si,hatt/etassge-wäiss-t ginn
mirsige-wäiss-t ginn
dirsiddge-wäiss-t ginn
sisige-wäiss-t ginn
Plus-que-parfait
echwarge-wäiss-t ginn
duwaarsge-wäiss-t ginn
hien/si,hatt/etwarge-wäiss-t ginn
mirwarege-wäiss-t ginn
dirwaartge-wäiss-t ginn
siwarege-wäiss-t ginn
Futur I
echwäert ge-wäiss-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-wäiss-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif ge-wäiss-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif ge-wäiss-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier ge-wäiss-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles