E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
walz-en walzen (D)passer au rouleau (F)mill, roll (E)
Stammformen walz-enwalz-tge-walz-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echwalz-en
duwalz
hien/si,hatt/etwalz-t
mirwalz-en
dirwalz-t
siwalz-en
Pass compos
echhuge-walz-t
duhuesge-walz-t
hien/si,hatt/ethuetge-walz-t
mirhuge-walz-t
dirhuttge-walz-t
sihuge-walz-t
Plus-que-parfait
echhatge-walz-t
duhasge-walz-t
hien/si,hatt/ethatge-walz-t
mirhatege-walz-t
dirhatge-walz-t
sihatege-walz-t
Futur I
echwäert walz-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-walz-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifwalz-en
dugéifswalz-en
hien/si,hatt/etgéifwalz-en
mirgéifewalz-en
dirgéiftwalz-en
sigéifewalz-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-walz-t
duhssge-walz-t
hien/si,hatt/ethttge-walz-t
mirhättege-walz-t
dirhttge-walz-t
sihättege-walz-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwalz!
Plurielwalz-t!
ge-walz-t
walz-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgige-walz-t
dugëssge-walz-t
hie/si,hatt/etgëttge-walz-t
mirgige-walz-t
dirgittge-walz-t
sigige-walz-t
Pass compos
echsige-walz-t ginn
dubassge-walz-t ginn
hien/si,hatt/etassge-walz-t ginn
mirsige-walz-t ginn
dirsiddge-walz-t ginn
sisige-walz-t ginn
Plus-que-parfait
echwarge-walz-t ginn
duwaarsge-walz-t ginn
hien/si,hatt/etwarge-walz-t ginn
mirwarege-walz-t ginn
dirwaartge-walz-t ginn
siwarege-walz-t ginn
Futur I
echwäert ge-walz-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-walz-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ge-walz-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ge-walz-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier ge-walz-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles