E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
wandel-en wandeln (D) – changer (F) – change (E)
Stammformen wandel-enwandel-tge-wandel-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echwandel-en
duwandel-s
hien/si,hatt/etwandel-t
mirwandel-en
dirwandel-t
siwandel-en
Pass compos
echhuge-wandel-t
duhuesge-wandel-t
hien/si,hatt/ethuetge-wandel-t
mirhuge-wandel-t
dirhuttge-wandel-t
sihuge-wandel-t
Plus-que-parfait
echhatge-wandel-t
duhasge-wandel-t
hien/si,hatt/ethatge-wandel-t
mirhatege-wandel-t
dirhatge-wandel-t
sihatege-wandel-t
Modale Futur I
echwäert wandel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert ge-wandel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifwandel-en
dugéifswandel-en
hien/si,hatt/etgéifwandel-en
mirgéifewandel-en
dirgéiftwandel-en
sigéifewandel-en
Conditionnel pass compos
echhttge-wandel-t
duhssge-wandel-t
hien/si,hatt/ethttge-wandel-t
mirhättege-wandel-t
dirhttge-wandel-t
sihättege-wandel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwandel!
Plurielwandel-t!
ge-wandel-t
wandel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
mwandel-en
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles