E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
gewannen gewinnen (D) – gagner (F) – win (E) – ganhar (P)
Stammformen gewannengewnntgewonnen
Eegenschaften unregelmig (Vokalwiessel) • • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ge-) • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten Prfix ge- kann fehlen: wannen
Indikativ Aktiv
Prsent
echgewannen
dugewnns
hien/si,hatt/etgewnnt
mirgewannen
dirgewannt
sigewannen
Pass compos
echhugewonnen
duhuesgewonnen
hien/si,hatt/ethuetgewonnen
mirhugewonnen
dirhuttgewonnen
sihugewonnen
Plus-que-parfait
echhatgewonnen
duhasgewonnen
hien/si,hatt/ethatgewonnen
mirhategewonnen
dirhatgewonnen
sihategewonnen
Futur I
echwäert gewannen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gewonnen hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifgewannen
dugéifsgewannen
hien/si,hatt/etgéifgewannen
mirgéifegewannen
dirgéiftgewannen
sigéifegewannen
Conditionnel Pass compos
echhttgewonnen
duhssgewonnen
hien/si,hatt/ethttgewonnen
mirhättegewonnen
dirhttgewonnen
sihättegewonnen
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergewann!
Plurielgewannt!
gewonnen
gewannen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ermgewannen iwwerwannenofgewannen zerckgewannen
Remarquen (intern)
gewonn ?
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles