E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
couvréieren bedecken (D)couvrir (F)to cover/ blanket (E)
Stammformen couvréierencouvréiertcouvréiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echcouvréieren
ducouvréiers
hien/si,hatt/etcouvréiert
mircouvréieren
dircouvréiert
sicouvréieren
Passé composé
echhucouvréiert
duhuescouvréiert
hien/si,hatt/ethuetcouvréiert
mirhucouvréiert
dirhuttcouvréiert
sihucouvréiert
Plus-que-parfait
echhatcouvréiert
duhascouvréiert
hien/si,hatt/ethatcouvréiert
mirhatecouvréiert
dirhatcouvréiert
sihatecouvréiert
Futur I
echwäert couvréieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert couvréiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifcouvréieren
dugéifscouvréieren
hien/si,hatt/etgéifcouvréieren
mirgéifecouvréieren
dirgéiftcouvréieren
sigéifecouvréieren
Conditionnel Passé composé
echhättcouvréiert
duhässcouvréiert
hien/si,hatt/ethättcouvréiert
mirhättecouvréiert
dirhättcouvréiert
sihättecouvréiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliercouvréier!
Plurielcouvréiert!
couvréiert
couvréieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgicouvréiert
dugësscouvréiert
hie/si,hatt/etgëttcouvréiert
mirgicouvréiert
dirgittcouvréiert
sigicouvréiert
Passé composé
echsicouvréiert ginn
dubasscouvréiert ginn
hien/si,hatt/etasscouvréiert ginn
mirsicouvréiert ginn
dirsiddcouvréiert ginn
sisicouvréiert ginn
Plus-que-parfait
echwarcouvréiert ginn
duwaarscouvréiert ginn
hien/si,hatt/etwarcouvréiert ginn
mirwarecouvréiert ginn
dirwaartcouvréiert ginn
siwarecouvréiert ginn
Futur I
echwäert couvréiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert couvréiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif couvréiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif couvréiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier couvréiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles