E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
sech wänzelen sich wälzen, suhlen (D)se rouler par terre (F)wallow (E)
Stammformen sech wänzelenwänzelt sech sech gewänzelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Reflexiivt Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echwänzele mech
duwänzels dech
hien/si,hatt/etwänzelt sech
mirwänzelen eis
dirwänzelt iech
siwänzele sech
Passé composé
echhumechgewänzelt
duhuesdechgewänzelt
hien/si,hatt/ethuetsechgewänzelt
mirhunneisgewänzelt
dirhuttiechgewänzelt
sihusechgewänzelt
Plus-que-parfait
echhatmechgewänzelt
duhasdechgewänzelt
hien/si,hatt/ethatsechgewänzelt
mirhateneisgewänzelt
dirhatiechgewänzelt
sihatesechgewänzelt
Futur I
echwäert wänzelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gewänzelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifwänzelen
dugéifswänzelen
hien/si,hatt/etgéifwänzelen
mirgéifewänzelen
dirgéiftwänzelen
sigéifewänzelen
Conditionnel Passé composé
echhättmechgewänzelt
duhässdechgewänzelt
hien/si,hatt/ethättsechgewänzelt
mirhätteneisgewänzelt
dirhättiechgewänzelt
sihättesechgewänzelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwänzeldech!
Plurielwänzeltiech!
gewänzelt
wänzelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles