E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
sech wänzel-en sich wälzen, suhlen (D)se rouler par terre (F)wallow (E)
Stammformen sech wänzel-enwänzel-t sech sech ge-wänzel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Reflexiivt Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echwänzel-e mech
duwänzel-s dech
hien/si,hatt/etwänzel-t sech
mirwänzel-en eis
dirwänzel-t iech
siwänzel-e sech
Passé composé
echhumechge-wänzel-t
duhuesdechge-wänzel-t
hien/si,hatt/ethuetsechge-wänzel-t
mirhunneisge-wänzel-t
dirhuttiechge-wänzel-t
sihusechge-wänzel-t
Plus-que-parfait
echhatmechge-wänzel-t
duhasdechge-wänzel-t
hien/si,hatt/ethatsechge-wänzel-t
mirhateneisge-wänzel-t
dirhatiechge-wänzel-t
sihatesechge-wänzel-t
Futur I
echwäert wänzel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-wänzel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifwänzel-en
dugéifswänzel-en
hien/si,hatt/etgéifwänzel-en
mirgéifewänzel-en
dirgéiftwänzel-en
sigéifewänzel-en
Conditionnel Passé composé
echhättmechge-wänzel-t
duhässdechge-wänzel-t
hien/si,hatt/ethättsechge-wänzel-t
mirhätteneisge-wänzel-t
dirhättiechge-wänzel-t
sihättesechge-wänzel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwänzeldech!
Plurielwänzel-tiech!
ge-wänzel-t
wänzel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles