E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
wässeren wässern (D)donner de l'eau, baigner (F)water, rinse (E)
Stammformen wässerenwässertgewässert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echwässeren
duwässers
hien/si,hatt/etwässert
mirwässeren
dirwässert
siwässeren
Passé composé
echhugewässert
duhuesgewässert
hien/si,hatt/ethuetgewässert
mirhugewässert
dirhuttgewässert
sihugewässert
Plus-que-parfait
echhatgewässert
duhasgewässert
hien/si,hatt/ethatgewässert
mirhategewässert
dirhatgewässert
sihategewässert
Futur I
echwäert wässeren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gewässert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifwässeren
dugéifswässeren
hien/si,hatt/etgéifwässeren
mirgéifewässeren
dirgéiftwässeren
sigéifewässeren
Conditionnel Passé composé
echhättgewässert
duhässgewässert
hien/si,hatt/ethättgewässert
mirhättegewässert
dirhättgewässert
sihättegewässert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwässer!
Plurielwässert!
gewässert
wässeren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgigewässert
dugëssgewässert
hie/si,hatt/etgëttgewässert
mirgigewässert
dirgittgewässert
sigigewässert
Passé composé
echsigewässert ginn
dubassgewässert ginn
hien/si,hatt/etassgewässert ginn
mirsigewässert ginn
dirsiddgewässert ginn
sisigewässert ginn
Plus-que-parfait
echwargewässert ginn
duwaarsgewässert ginn
hien/si,hatt/etwargewässert ginn
mirwaregewässert ginn
dirwaartgewässert ginn
siwaregewässert ginn
Futur I
echwäert gewässert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gewässert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif gewässert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif gewässert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier gewässert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
bewässerenentwässeren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles