E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
watschelen watscheln (D)dandiner (F)shamble (E)
Stammformen watschelenwatscheltgewatschelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echwatschelen
duwatschels
hien/si,hatt/etwatschelt
mirwatschelen
dirwatschelt
siwatschelen
Pass compos
echhugewatschelt
duhuesgewatschelt
hien/si,hatt/ethuetgewatschelt
mirhugewatschelt
dirhuttgewatschelt
sihugewatschelt
Plus-que-parfait
echhatgewatschelt
duhasgewatschelt
hien/si,hatt/ethatgewatschelt
mirhategewatschelt
dirhatgewatschelt
sihategewatschelt
Futur I
echwäert watschelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gewatschelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifwatschelen
dugéifswatschelen
hien/si,hatt/etgéifwatschelen
mirgéifewatschelen
dirgéiftwatschelen
sigéifewatschelen
Conditionnel Pass compos
echhttgewatschelt
duhssgewatschelt
hien/si,hatt/ethttgewatschelt
mirhättegewatschelt
dirhttgewatschelt
sihättegewatschelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwatschel!
Plurielwatschelt!
gewatschelt
watschelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles