E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
awéckel-en einwickeln (D) – envelopper, emballer (F)
Stammformen awéckel-enwéckel-t anage-wéckel-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echwéckel-en an
duwéckel-s an
hien/si,hatt/etwéckel-t an
mirwéckel-en an
dirwéckel-t an
siwéckel-en an
Passé composé
echhunnage-wéckel-t
duhuesage-wéckel-t
hien/si,hatt/ethuetage-wéckel-t
mirhunnage-wéckel-t
dirhuttage-wéckel-t
sihunnage-wéckel-t
Plus-que-parfait
echhatage-wéckel-t
duhasage-wéckel-t
hien/si,hatt/ethatage-wéckel-t
mirhatenage-wéckel-t
dirhatage-wéckel-t
sihatenage-wéckel-t
Futur I
echwäert awéckel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert age-wéckel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifawéckel-en
dugéifsawéckel-en
hien/si,hatt/etgéifawéckel-en
mirgéifenawéckel-en
dirgéiftawéckel-en
sigéifenawéckel-en
Conditionnel Passé composé
echhättage-wéckel-t
duhässage-wéckel-t
hien/si,hatt/ethättage-wéckel-t
mirhättenage-wéckel-t
dirhättage-wéckel-t
sihättenage-wéckel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwéckel an!
Plurielwéckel-t an!
age-wéckel-t
awéckel-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnage-wéckel-t
dugëssage-wéckel-t
hie/si,hatt/etgëttage-wéckel-t
mirginnage-wéckel-t
dirgittage-wéckel-t
siginnage-wéckel-t
Passé composé
echsinnage-wéckel-t ginn
dubassage-wéckel-t ginn
hien/si,hatt/etassage-wéckel-t ginn
mirsinnage-wéckel-t ginn
dirsiddage-wéckel-t ginn
sisinnage-wéckel-t ginn
Plus-que-parfait
echwarage-wéckel-t ginn
duwaarsage-wéckel-t ginn
hien/si,hatt/etwarage-wéckel-t ginn
mirwarenage-wéckel-t ginn
dirwaartage-wéckel-t ginn
siwarenage-wéckel-t ginn
Futur I
echwäert age-wéckel-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert age-wéckel-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif age-wéckel-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif age-wéckel-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier age-wéckel-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ëmwéckel-enentwéckel-enofwéckel-enopwéckel-enverwéckel-enwéckel-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles