E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
mwckel-en umwickeln (D) – enrober, enrouler (F)
Stammformen mwckel-enwckel-t mmge-wckel-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (m-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echwckel-en m
duwckel-s m
hien/si,hatt/etwckel-t m
mirwckel-en m
dirwckel-t m
siwckel-en m
Pass compos
echhunnmge-wckel-t
duhuesmge-wckel-t
hien/si,hatt/ethuetmge-wckel-t
mirhunnmge-wckel-t
dirhuttmge-wckel-t
sihunnmge-wckel-t
Plus-que-parfait
echhatmge-wckel-t
duhasmge-wckel-t
hien/si,hatt/ethatmge-wckel-t
mirhatenmge-wckel-t
dirhatmge-wckel-t
sihatenmge-wckel-t
Futur I
echwäert mwckel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert mge-wckel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmwckel-en
dugéifsmwckel-en
hien/si,hatt/etgéifmwckel-en
mirgéifenmwckel-en
dirgéiftmwckel-en
sigéifenmwckel-en
Conditionnel Pass compos
echhttmge-wckel-t
duhssmge-wckel-t
hien/si,hatt/ethttmge-wckel-t
mirhttenmge-wckel-t
dirhttmge-wckel-t
sihttenmge-wckel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwckel m!
Plurielwckel-t m!
mge-wckel-t
mwckel-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnmge-wckel-t
dugëssmge-wckel-t
hie/si,hatt/etgëttmge-wckel-t
mirginnmge-wckel-t
dirgittmge-wckel-t
siginnmge-wckel-t
Pass compos
echsinnmge-wckel-t ginn
dubassmge-wckel-t ginn
hien/si,hatt/etassmge-wckel-t ginn
mirsinnmge-wckel-t ginn
dirsiddmge-wckel-t ginn
sisinnmge-wckel-t ginn
Plus-que-parfait
echwarmge-wckel-t ginn
duwaarsmge-wckel-t ginn
hien/si,hatt/etwarmge-wckel-t ginn
mirwarenmge-wckel-t ginn
dirwaartmge-wckel-t ginn
siwarenmge-wckel-t ginn
Futur I
echwäert mge-wckel-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert mge-wckel-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif mge-wckel-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif mge-wckel-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier mge-wckel-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
awckel-enentwckel-enofwckel-enopwckel-enverwckel-enwckel-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles