E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
opwéckelen aufwickeln (D)embobiner, enrouler (F)
Stammformen opwéckelenwéckelt opopgewéckelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (op-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echwéckelen op
duwéckels op
hien/si,hatt/etwéckelt op
mirwéckelen op
dirwéckelt op
siwéckelen op
Passé composé
echhunnopgewéckelt
duhuesopgewéckelt
hien/si,hatt/ethuetopgewéckelt
mirhunnopgewéckelt
dirhuttopgewéckelt
sihunnopgewéckelt
Plus-que-parfait
echhatopgewéckelt
duhasopgewéckelt
hien/si,hatt/ethatopgewéckelt
mirhatenopgewéckelt
dirhatopgewéckelt
sihatenopgewéckelt
Futur I
echwäert opwéckelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert opgewéckelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifopwéckelen
dugéifsopwéckelen
hien/si,hatt/etgéifopwéckelen
mirgéifenopwéckelen
dirgéiftopwéckelen
sigéifenopwéckelen
Conditionnel Passé composé
echhättopgewéckelt
duhässopgewéckelt
hien/si,hatt/ethättopgewéckelt
mirhättenopgewéckelt
dirhättopgewéckelt
sihättenopgewéckelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwéckel op!
Plurielwéckelt op!
opgewéckelt
opwéckelen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnopgewéckelt
dugëssopgewéckelt
hie/si,hatt/etgëttopgewéckelt
mirginnopgewéckelt
dirgittopgewéckelt
siginnopgewéckelt
Passé composé
echsinnopgewéckelt ginn
dubassopgewéckelt ginn
hien/si,hatt/etassopgewéckelt ginn
mirsinnopgewéckelt ginn
dirsiddopgewéckelt ginn
sisinnopgewéckelt ginn
Plus-que-parfait
echwaropgewéckelt ginn
duwaarsopgewéckelt ginn
hien/si,hatt/etwaropgewéckelt ginn
mirwarenopgewéckelt ginn
dirwaartopgewéckelt ginn
siwarenopgewéckelt ginn
Futur I
echwäert opgewéckelt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert opgewéckelt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif opgewéckelt
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif opgewéckelt ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier opgewéckelt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
awéckelenëmwéckelenentwéckelenofwéckelenverwéckelenwéckelen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles