E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verwéckelen verwickeln (D)impliquer, mêler (F)
Stammformen verwéckelenverwéckeltverwéckelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echverwéckelen
duverwéckels
hien/si,hatt/etverwéckelt
mirverwéckelen
dirverwéckelt
siverwéckelen
Passé composé
echhuverwéckelt
duhuesverwéckelt
hien/si,hatt/ethuetverwéckelt
mirhuverwéckelt
dirhuttverwéckelt
sihuverwéckelt
Plus-que-parfait
echhatverwéckelt
duhasverwéckelt
hien/si,hatt/ethatverwéckelt
mirhateverwéckelt
dirhatverwéckelt
sihateverwéckelt
Futur I
echwäert verwéckelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verwéckelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverwéckelen
dugéifsverwéckelen
hien/si,hatt/etgéifverwéckelen
mirgéifeverwéckelen
dirgéiftverwéckelen
sigéifeverwéckelen
Conditionnel Passé composé
echhättverwéckelt
duhässverwéckelt
hien/si,hatt/ethättverwéckelt
mirhätteverwéckelt
dirhättverwéckelt
sihätteverwéckelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverwéckel!
Plurielverwéckelt!
verwéckelt
verwéckelen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgiverwéckelt
dugëssverwéckelt
hie/si,hatt/etgëttverwéckelt
mirgiverwéckelt
dirgittverwéckelt
sigiverwéckelt
Passé composé
echsiverwéckelt ginn
dubassverwéckelt ginn
hien/si,hatt/etassverwéckelt ginn
mirsiverwéckelt ginn
dirsiddverwéckelt ginn
sisiverwéckelt ginn
Plus-que-parfait
echwarverwéckelt ginn
duwaarsverwéckelt ginn
hien/si,hatt/etwarverwéckelt ginn
mirwareverwéckelt ginn
dirwaartverwéckelt ginn
siwareverwéckelt ginn
Futur I
echwäert verwéckelt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verwéckelt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif verwéckelt
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif verwéckelt ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier verwéckelt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
awéckelenëmwéckelenentwéckelenofwéckelenopwéckelenwéckelen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles