E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
opweechen aufweichen (D) – tremper, amollir (F)
Stammformen opweechenweecht opopgeweecht
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (op-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echweechen op
duweechs op
hien/si,hatt/etweecht op
mirweechen op
dirweecht op
siweechen op
Pass compos
echhunnopgeweecht
duhuesopgeweecht
hien/si,hatt/ethuetopgeweecht
mirhunnopgeweecht
dirhuttopgeweecht
sihunnopgeweecht
Plus-que-parfait
echhatopgeweecht
duhasopgeweecht
hien/si,hatt/ethatopgeweecht
mirhatenopgeweecht
dirhatopgeweecht
sihatenopgeweecht
Modale Futur I
echwäert opweechen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert opgeweecht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifopweechen
dugéifsopweechen
hien/si,hatt/etgéifopweechen
mirgéifenopweechen
dirgéiftopweechen
sigéifenopweechen
Conditionnel pass compos
echhttopgeweecht
duhssopgeweecht
hien/si,hatt/ethttopgeweecht
mirhttenopgeweecht
dirhttopgeweecht
sihttenopgeweecht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierweech op!
Plurielweecht op!
opgeweecht
opweechen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echginnopgeweecht
dugëssopgeweecht
hie/si,hatt/etgëttopgeweecht
mirginnopgeweecht
dirgittopgeweecht
siginnopgeweecht
Pass compos
echsinnopgeweecht ginn
dubassopgeweecht ginn
hien/si,hatt/etassopgeweecht ginn
mirsinnopgeweecht ginn
dirsiddopgeweecht ginn
sisinnopgeweecht ginn
Plus-que-parfait
echwaropgeweecht ginn
duwaarsopgeweecht ginn
hien/si,hatt/etwaropgeweecht ginn
mirwarenopgeweecht ginn
dirwaartopgeweecht ginn
siwarenopgeweecht ginn
Modale Futur I
echwäert opgeweecht ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert opgeweecht gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif opgeweecht
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif opgeweecht ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel pass compos
echwier opgeweecht ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aweechenerweechenweechen
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles