E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
weech-en aufweichen, durchweichen (D) – tremper (F) – moisten (E)
Stammformen weech-enweech-tge-weech-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echweech-en
duweech-s
hien/si,hatt/etweech-t
mirweech-en
dirweech-t
siweech-en
Pass compos
echhuge-weech-t
duhuesge-weech-t
hien/si,hatt/ethuetge-weech-t
mirhuge-weech-t
dirhuttge-weech-t
sihuge-weech-t
Plus-que-parfait
echhatge-weech-t
duhasge-weech-t
hien/si,hatt/ethatge-weech-t
mirhatege-weech-t
dirhatge-weech-t
sihatege-weech-t
Modale Futur I
echwäert weech-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert ge-weech-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifweech-en
dugéifsweech-en
hien/si,hatt/etgéifweech-en
mirgéifeweech-en
dirgéiftweech-en
sigéifeweech-en
Conditionnel pass compos
echhttge-weech-t
duhssge-weech-t
hien/si,hatt/ethttge-weech-t
mirhättege-weech-t
dirhttge-weech-t
sihättege-weech-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierweech!
Plurielweech-t!
ge-weech-t
weech-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echgige-weech-t
dugëssge-weech-t
hie/si,hatt/etgëttge-weech-t
mirgige-weech-t
dirgittge-weech-t
sigige-weech-t
Pass compos
echsige-weech-t ginn
dubassge-weech-t ginn
hien/si,hatt/etassge-weech-t ginn
mirsige-weech-t ginn
dirsiddge-weech-t ginn
sisige-weech-t ginn
Plus-que-parfait
echwarge-weech-t ginn
duwaarsge-weech-t ginn
hien/si,hatt/etwarge-weech-t ginn
mirwarege-weech-t ginn
dirwaartge-weech-t ginn
siwarege-weech-t ginn
Modale Futur I
echwäert ge-weech-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert ge-weech-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ge-weech-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ge-weech-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel pass compos
echwier ge-weech-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aweech-enerweech-enopweech-en
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles