E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verweechlech-en verweichlichen (D)amollir (F)
Stammformen verweechlech-enverweechlech-tverweechlech-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverweechlech-en
duverweechlech-s
hien/si,hatt/etverweechlech-t
mirverweechlech-en
dirverweechlech-t
siverweechlech-en
Pass compos
echhuverweechlech-t
duhuesverweechlech-t
hien/si,hatt/ethuetverweechlech-t
mirhuverweechlech-t
dirhuttverweechlech-t
sihuverweechlech-t
Plus-que-parfait
echhatverweechlech-t
duhasverweechlech-t
hien/si,hatt/ethatverweechlech-t
mirhateverweechlech-t
dirhatverweechlech-t
sihateverweechlech-t
Futur I
echwäert verweechlech-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verweechlech-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverweechlech-en
dugéifsverweechlech-en
hien/si,hatt/etgéifverweechlech-en
mirgéifeverweechlech-en
dirgéiftverweechlech-en
sigéifeverweechlech-en
Conditionnel Pass compos
echhttverweechlech-t
duhssverweechlech-t
hien/si,hatt/ethttverweechlech-t
mirhätteverweechlech-t
dirhttverweechlech-t
sihätteverweechlech-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverweechlech!
Plurielverweechlech-t!
verweechlech-t
verweechlech-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles