E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
alarm-éier-en alarmieren (D)alarmer (F)
Stammformen alarm-éier-enalarm-éier-talarm-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echalarm-éier-en
dualarm-éier-s
hien/si,hatt/etalarm-éier-t
miralarm-éier-en
diralarm-éier-t
sialarm-éier-en
Passé composé
echhunnalarm-éier-t
duhuesalarm-éier-t
hien/si,hatt/ethuetalarm-éier-t
mirhunnalarm-éier-t
dirhuttalarm-éier-t
sihunnalarm-éier-t
Plus-que-parfait
echhatalarm-éier-t
duhasalarm-éier-t
hien/si,hatt/ethatalarm-éier-t
mirhatenalarm-éier-t
dirhatalarm-éier-t
sihatenalarm-éier-t
Futur I
echwäert alarm-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert alarm-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifalarm-éier-en
dugéifsalarm-éier-en
hien/si,hatt/etgéifalarm-éier-en
mirgéifenalarm-éier-en
dirgéiftalarm-éier-en
sigéifenalarm-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättalarm-éier-t
duhässalarm-éier-t
hien/si,hatt/ethättalarm-éier-t
mirhättenalarm-éier-t
dirhättalarm-éier-t
sihättenalarm-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieralarm-éier!
Plurielalarm-éier-t!
alarm-éier-t
alarm-éier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnalarm-éier-t
dugëssalarm-éier-t
hie/si,hatt/etgëttalarm-éier-t
mirginnalarm-éier-t
dirgittalarm-éier-t
siginnalarm-éier-t
Passé composé
echsinnalarm-éier-t ginn
dubassalarm-éier-t ginn
hien/si,hatt/etassalarm-éier-t ginn
mirsinnalarm-éier-t ginn
dirsiddalarm-éier-t ginn
sisinnalarm-éier-t ginn
Plus-que-parfait
echwaralarm-éier-t ginn
duwaarsalarm-éier-t ginn
hien/si,hatt/etwaralarm-éier-t ginn
mirwarenalarm-éier-t ginn
dirwaartalarm-éier-t ginn
siwarenalarm-éier-t ginn
Futur I
echwäert alarm-éier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert alarm-éier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif alarm-éier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif alarm-éier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier alarm-éier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles