E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
crèméieren mattgelb färben (D)crémer (F)
Stammformen crèméierencrèméiertcrèméiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echcrèméieren
ducrèméiers
hien/si,hatt/etcrèméiert
mircrèméieren
dircrèméiert
sicrèméieren
Passé composé
echhucrèméiert
duhuescrèméiert
hien/si,hatt/ethuetcrèméiert
mirhucrèméiert
dirhuttcrèméiert
sihucrèméiert
Plus-que-parfait
echhatcrèméiert
duhascrèméiert
hien/si,hatt/ethatcrèméiert
mirhatecrèméiert
dirhatcrèméiert
sihatecrèméiert
Futur I
echwäert crèméieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert crèméiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifcrèméieren
dugéifscrèméieren
hien/si,hatt/etgéifcrèméieren
mirgéifecrèméieren
dirgéiftcrèméieren
sigéifecrèméieren
Conditionnel Passé composé
echhättcrèméiert
duhässcrèméiert
hien/si,hatt/ethättcrèméiert
mirhättecrèméiert
dirhättcrèméiert
sihättecrèméiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliercrèméier!
Plurielcrèméiert!
crèméiert
crèméieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgicrèméiert
dugësscrèméiert
hie/si,hatt/etgëttcrèméiert
mirgicrèméiert
dirgittcrèméiert
sigicrèméiert
Passé composé
echsicrèméiert ginn
dubasscrèméiert ginn
hien/si,hatt/etasscrèméiert ginn
mirsicrèméiert ginn
dirsiddcrèméiert ginn
sisicrèméiert ginn
Plus-que-parfait
echwarcrèméiert ginn
duwaarscrèméiert ginn
hien/si,hatt/etwarcrèméiert ginn
mirwarecrèméiert ginn
dirwaartcrèméiert ginn
siwarecrèméiert ginn
Futur I
echwäert crèméiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert crèméiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif crèméiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif crèméiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier crèméiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles