E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ofweien abwiegen, abwgen (D)peser (F)
Stammformen ofweienweit ofofgewien
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (of-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echweien of
duweis of
hien/si,hatt/etweit of
mirweien of
dirweit of
siweien of
Pass compos
echhunnofgewien
duhuesofgewien
hien/si,hatt/ethuetofgewien
mirhunnofgewien
dirhuttofgewien
sihunnofgewien
Plus-que-parfait
echhatofgewien
duhasofgewien
hien/si,hatt/ethatofgewien
mirhatenofgewien
dirhatofgewien
sihatenofgewien
Futur I
echwäert ofweien
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofgewien hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifofweien
dugéifsofweien
hien/si,hatt/etgéifofweien
mirgéifenofweien
dirgéiftofweien
sigéifenofweien
Conditionnel Pass compos
echhttofgewien
duhssofgewien
hien/si,hatt/ethttofgewien
mirhttenofgewien
dirhttofgewien
sihttenofgewien
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwei of!
Plurielweit of!
ofgewien
ofweien
Wuertbildungen/Präfigéierungen
iwwerweiennoweienopweienweien
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles