E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
weien wiegen (D)peser (F)weight (E)pesar (P)
Stammformen weienweitgewien
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echweien
duweis
hien/si,hatt/etweit
mirweien
dirweit
siweien
Pass compos
echhugewien
duhuesgewien
hien/si,hatt/ethuetgewien
mirhugewien
dirhuttgewien
sihugewien
Plus-que-parfait
echhatgewien
duhasgewien
hien/si,hatt/ethatgewien
mirhategewien
dirhatgewien
sihategewien
Futur I
echwäert weien
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gewien hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifweien
dugéifsweien
hien/si,hatt/etgéifweien
mirgéifeweien
dirgéiftweien
sigéifeweien
Conditionnel Pass compos
echhttgewien
duhssgewien
hien/si,hatt/ethttgewien
mirhättegewien
dirhttgewien
sihättegewien
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwei!
Plurielweit!
gewien
weien
Wuertbildungen/Präfigéierungen
iwwerweiennoweienofweienopweien
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles