E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
sech weiger-en weigeren (D)refuser (F)refuse (E)
Stammformen sech weiger-enweiger-t sech sech ge-weiger-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Reflexiivt Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echweiger-e mech
duweiger-s dech
hien/si,hatt/etweiger-t sech
mirweiger-en eis
dirweiger-t iech
siweiger-e sech
Pass compos
echhumechge-weiger-t
duhuesdechge-weiger-t
hien/si,hatt/ethuetsechge-weiger-t
mirhunneisge-weiger-t
dirhuttiechge-weiger-t
sihusechge-weiger-t
Plus-que-parfait
echhatmechge-weiger-t
duhasdechge-weiger-t
hien/si,hatt/ethatsechge-weiger-t
mirhateneisge-weiger-t
dirhatiechge-weiger-t
sihatesechge-weiger-t
Futur I
echwäert weiger-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-weiger-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifweiger-en
dugéifsweiger-en
hien/si,hatt/etgéifweiger-en
mirgéifeweiger-en
dirgéiftweiger-en
sigéifeweiger-en
Conditionnel Pass compos
echhttmechge-weiger-t
duhssdechge-weiger-t
hien/si,hatt/ethttsechge-weiger-t
mirhtteneisge-weiger-t
dirhttiechge-weiger-t
sihättesechge-weiger-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierweigerdech!
Plurielweiger-tiech!
ge-weiger-t
weiger-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles