E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
sech crisp-éier-en verkrampfen (D)crisper (F)to cramp (E)
Stammformen sech crisp-éier-encrisp-éier-t sech sech crisp-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Reflexiivt Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echcrisp-éier-e mech
ducrisp-éier-s dech
hien/si,hatt/etcrisp-éier-t sech
mircrisp-éier-en eis
dircrisp-éier-t iech
sicrisp-éier-e sech
Passé composé
echhumechcrisp-éier-t
duhuesdechcrisp-éier-t
hien/si,hatt/ethuetsechcrisp-éier-t
mirhunneiscrisp-éier-t
dirhuttiechcrisp-éier-t
sihusechcrisp-éier-t
Plus-que-parfait
echhatmechcrisp-éier-t
duhasdechcrisp-éier-t
hien/si,hatt/ethatsechcrisp-éier-t
mirhateneiscrisp-éier-t
dirhatiechcrisp-éier-t
sihatesechcrisp-éier-t
Futur I
echwäert crisp-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert crisp-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifcrisp-éier-en
dugéifscrisp-éier-en
hien/si,hatt/etgéifcrisp-éier-en
mirgéifecrisp-éier-en
dirgéiftcrisp-éier-en
sigéifecrisp-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättmechcrisp-éier-t
duhässdechcrisp-éier-t
hien/si,hatt/ethättsechcrisp-éier-t
mirhätteneiscrisp-éier-t
dirhättiechcrisp-éier-t
sihättesechcrisp-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliercrisp-éierdech!
Plurielcrisp-éier-tiech!
crisp-éier-t
crisp-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
decrisp-éier-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles