E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
wéimeren wimmern (D) – gémir (F) – pule (E)
Stammformen wéimerenwéimertgewéimert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echwéimeren
duwéimers
hien/si,hatt/etwéimert
mirwéimeren
dirwéimert
siwéimeren
Passé composé
echhugewéimert
duhuesgewéimert
hien/si,hatt/ethuetgewéimert
mirhugewéimert
dirhuttgewéimert
sihugewéimert
Plus-que-parfait
echhatgewéimert
duhasgewéimert
hien/si,hatt/ethatgewéimert
mirhategewéimert
dirhatgewéimert
sihategewéimert
Modale Futur I
echwäert wéimeren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert gewéimert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifwéimeren
dugéifswéimeren
hien/si,hatt/etgéifwéimeren
mirgéifewéimeren
dirgéiftwéimeren
sigéifewéimeren
Conditionnel passé composé
echhättgewéimert
duhässgewéimert
hien/si,hatt/ethättgewéimert
mirhättegewéimert
dirhättgewéimert
sihättegewéimert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwéimer!
Plurielwéimert!
gewéimert
wéimeren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles