E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
noweis-en nachweisen (D) – rfrencer, prouver (F)
Stammformen noweis-enweis-t nonoge-wis-en
Eegenschaften unregelmig (Vokalwiessel) • • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (no-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echweis-en no
duwei-s no
hien/si,hatt/etweis-t no
mirweis-en no
dirweis-t no
siweis-en no
Pass compos
echhunnnoge-wis-en
duhuesnoge-wis-en
hien/si,hatt/ethuetnoge-wis-en
mirhunnnoge-wis-en
dirhuttnoge-wis-en
sihunnnoge-wis-en
Plus-que-parfait
echhatnoge-wis-en
duhasnoge-wis-en
hien/si,hatt/ethatnoge-wis-en
mirhatennoge-wis-en
dirhatnoge-wis-en
sihatennoge-wis-en
Modale Futur I
echwäert noweis-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert noge-wis-en hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifnoweis-en
dugéifsnoweis-en
hien/si,hatt/etgéifnoweis-en
mirgéifennoweis-en
dirgéiftnoweis-en
sigéifennoweis-en
Conditionnel pass compos
echhttnoge-wis-en
duhssnoge-wis-en
hien/si,hatt/ethttnoge-wis-en
mirhttennoge-wis-en
dirhttnoge-wis-en
sihttennoge-wis-en
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierweis no!
Plurielweis-t no!
noge-wis-en
noweis-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausweis-enbeweis-eneropweis-enerweis-enhiweis-eniwwerweis-enofweis-enopweis-enuweis-envirweis-enweis-enzerckverweis-en zouweis-en
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles