E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
culpabiliséieren beschuldigen (D)culpabiliser (F)to blame/ charge (E)
Stammformen culpabiliséierenculpabiliséiertculpabiliséiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echculpabiliséieren
duculpabiliséiers
hien/si,hatt/etculpabiliséiert
mirculpabiliséieren
dirculpabiliséiert
siculpabiliséieren
Passé composé
echhuculpabiliséiert
duhuesculpabiliséiert
hien/si,hatt/ethuetculpabiliséiert
mirhuculpabiliséiert
dirhuttculpabiliséiert
sihuculpabiliséiert
Plus-que-parfait
echhatculpabiliséiert
duhasculpabiliséiert
hien/si,hatt/ethatculpabiliséiert
mirhateculpabiliséiert
dirhatculpabiliséiert
sihateculpabiliséiert
Futur I
echwäert culpabiliséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert culpabiliséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifculpabiliséieren
dugéifsculpabiliséieren
hien/si,hatt/etgéifculpabiliséieren
mirgéifeculpabiliséieren
dirgéiftculpabiliséieren
sigéifeculpabiliséieren
Conditionnel Passé composé
echhättculpabiliséiert
duhässculpabiliséiert
hien/si,hatt/ethättculpabiliséiert
mirhätteculpabiliséiert
dirhättculpabiliséiert
sihätteculpabiliséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierculpabiliséier!
Plurielculpabiliséiert!
culpabiliséiert
culpabiliséieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgiculpabiliséiert
dugëssculpabiliséiert
hie/si,hatt/etgëttculpabiliséiert
mirgiculpabiliséiert
dirgittculpabiliséiert
sigiculpabiliséiert
Passé composé
echsiculpabiliséiert ginn
dubassculpabiliséiert ginn
hien/si,hatt/etassculpabiliséiert ginn
mirsiculpabiliséiert ginn
dirsiddculpabiliséiert ginn
sisiculpabiliséiert ginn
Plus-que-parfait
echwarculpabiliséiert ginn
duwaarsculpabiliséiert ginn
hien/si,hatt/etwarculpabiliséiert ginn
mirwareculpabiliséiert ginn
dirwaartculpabiliséiert ginn
siwareculpabiliséiert ginn
Futur I
echwäert culpabiliséiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert culpabiliséiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif culpabiliséiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif culpabiliséiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier culpabiliséiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles