E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
wéitschen ohrfeigen (D)donner une baffe (F)
Stammformen wéitschenwéitschtgewéitscht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echwéitschen
duwéitschs
hien/si,hatt/etwéitscht
mirwéitschen
dirwéitscht
siwéitschen
Passé composé
echhugewéitscht
duhuesgewéitscht
hien/si,hatt/ethuetgewéitscht
mirhugewéitscht
dirhuttgewéitscht
sihugewéitscht
Plus-que-parfait
echhatgewéitscht
duhasgewéitscht
hien/si,hatt/ethatgewéitscht
mirhategewéitscht
dirhatgewéitscht
sihategewéitscht
Futur I
echwäert wéitschen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gewéitscht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifwéitschen
dugéifswéitschen
hien/si,hatt/etgéifwéitschen
mirgéifewéitschen
dirgéiftwéitschen
sigéifewéitschen
Conditionnel Passé composé
echhättgewéitscht
duhässgewéitscht
hien/si,hatt/ethättgewéitscht
mirhättegewéitscht
dirhättgewéitscht
sihättegewéitscht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwéitsch!
Plurielwéitscht!
gewéitscht
wéitschen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgigewéitscht
dugëssgewéitscht
hie/si,hatt/etgëttgewéitscht
mirgigewéitscht
dirgittgewéitscht
sigigewéitscht
Passé composé
echsigewéitscht ginn
dubassgewéitscht ginn
hien/si,hatt/etassgewéitscht ginn
mirsigewéitscht ginn
dirsiddgewéitscht ginn
sisigewéitscht ginn
Plus-que-parfait
echwargewéitscht ginn
duwaarsgewéitscht ginn
hien/si,hatt/etwargewéitscht ginn
mirwaregewéitscht ginn
dirwaartgewéitscht ginn
siwaregewéitscht ginn
Futur I
echwäert gewéitscht ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gewéitscht gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif gewéitscht
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif gewéitscht ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier gewéitscht ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles