E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
wŽldsen nach Wild riechen, schmecken, stinken (D)
Stammformen wŽldsenwŽldstgewŽldst
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten wŽlzen
Indikativ Aktiv
Prťsent
echwŽldsen
duwŽlds
hien/si,hatt/etwŽldst
mirwŽldsen
dirwŽldst
siwŽldsen
Passť composť
echhugewŽldst
duhuesgewŽldst
hien/si,hatt/ethuetgewŽldst
mirhugewŽldst
dirhuttgewŽldst
sihugewŽldst
Plus-que-parfait
echhatgewŽldst
duhasgewŽldst
hien/si,hatt/ethatgewŽldst
mirhategewŽldst
dirhatgewŽldst
sihategewŽldst
Futur I
echwäert wŽldsen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gewŽldst hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifwŽldsen
dugéifswŽldsen
hien/si,hatt/etgéifwŽldsen
mirgéifewŽldsen
dirgéiftwŽldsen
sigéifewŽldsen
Conditionnel Passť composť
echhšttgewŽldst
duhšssgewŽldst
hien/si,hatt/ethšttgewŽldst
mirhättegewŽldst
dirhšttgewŽldst
sihättegewŽldst
Imperativ Partizip Infinitiv
SingulierwŽlds!
PlurielwŽldst!
gewŽldst
wŽldsen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
keine Auslautverhšrtung?
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles