E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
hanneschtwnk-en zurckwinken (D)
Stammformen hanneschtwnk-enwnk-t hanneschthanneschtge-wonk
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (hannescht-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten Partizip auch: gewnkt
Indikativ Aktiv
Prsent
echwnk-en hannescht
duwnk-s hannescht
hien/si,hatt/etwnk-t hannescht
mirwnk-en hannescht
dirwnk-t hannescht
siwnk-en hannescht
Pass compos
echhunnhanneschtge-wonk
duhueshanneschtge-wonk
hien/si,hatt/ethuethanneschtge-wonk
mirhunnhanneschtge-wonk
dirhutthanneschtge-wonk
sihunnhanneschtge-wonk
Plus-que-parfait
echhathanneschtge-wonk
duhashanneschtge-wonk
hien/si,hatt/ethathanneschtge-wonk
mirhatenhanneschtge-wonk
dirhathanneschtge-wonk
sihatenhanneschtge-wonk
Futur I
echwäert hanneschtwnk-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert hanneschtge-wonk hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifhanneschtwnk-en
dugéifshanneschtwnk-en
hien/si,hatt/etgéifhanneschtwnk-en
mirgéifenhanneschtwnk-en
dirgéifthanneschtwnk-en
sigéifenhanneschtwnk-en
Conditionnel Pass compos
echhtthanneschtge-wonk
duhsshanneschtge-wonk
hien/si,hatt/ethtthanneschtge-wonk
mirhttenhanneschtge-wonk
dirhtthanneschtge-wonk
sihttenhanneschtge-wonk
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwnk hannescht!
Plurielwnk-t hannescht!
hanneschtge-wonk
hanneschtwnk-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
eriwwerwnk-enofwnk-enwnk-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles