E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
uwénkelen anwinkeln (D)
Stammformen uwénkelenwénkelt unugewénkelt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (un-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echwénkelen un
duwénkels un
hien/si,hatt/etwénkelt un
mirwénkelen un
dirwénkelt un
siwénkelen un
Passé composé
echhunnugewénkelt
duhuesugewénkelt
hien/si,hatt/ethuetugewénkelt
mirhunnugewénkelt
dirhuttugewénkelt
sihunnugewénkelt
Plus-que-parfait
echhatugewénkelt
duhasugewénkelt
hien/si,hatt/ethatugewénkelt
mirhatenugewénkelt
dirhatugewénkelt
sihatenugewénkelt
Futur I
echwäert uwénkelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ugewénkelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifuwénkelen
dugéifsuwénkelen
hien/si,hatt/etgéifuwénkelen
mirgéifenuwénkelen
dirgéiftuwénkelen
sigéifenuwénkelen
Conditionnel Passé composé
echhättugewénkelt
duhässugewénkelt
hien/si,hatt/ethättugewénkelt
mirhättenugewénkelt
dirhättugewénkelt
sihättenugewénkelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwénkel un!
Plurielwénkelt un!
ugewénkelt
uwénkelen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnugewénkelt
dugëssugewénkelt
hie/si,hatt/etgëttugewénkelt
mirginnugewénkelt
dirgittugewénkelt
siginnugewénkelt
Passé composé
echsinnugewénkelt ginn
dubassugewénkelt ginn
hien/si,hatt/etassugewénkelt ginn
mirsinnugewénkelt ginn
dirsiddugewénkelt ginn
sisinnugewénkelt ginn
Plus-que-parfait
echwarugewénkelt ginn
duwaarsugewénkelt ginn
hien/si,hatt/etwarugewénkelt ginn
mirwarenugewénkelt ginn
dirwaartugewénkelt ginn
siwarenugewénkelt ginn
Futur I
echwäert ugewénkelt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ugewénkelt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif ugewénkelt
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif ugewénkelt ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier ugewénkelt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles